Sursă foto: gsp.ro.

1-0. Tricolorii domină, dar Olanda marchează și conduce la pauză

La pauză, scorul meciului dintre România și Olanda de la Euro 2024 este 1-0 în favoarea olandezilor.

Olandezii au deschis scorul în minutul 20, prin Cody Gakpo.

România se confruntă cu Olanda în optimile de finală ale competiției, pe stadionul din Munchen unde naționala noastră a învins Ucraina cu 3-0.

Echipa României a început partida cu următoarea formulă: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș – M. Marin – Man, Stanciu, R. Marin, I. Hagi – Drăguș.

Tricolorii au dominat începutul meciului, creând două ocazii de gol în primele 15 minute.

Totuși, olandezii au marcat în minutul 20 prin Cody Gakpo, după o greșeală a portarului Niță.

În minutul 23, Dennis Man a avut o oportunitate de a marca, dar șutul său din mijlocul careului a fost slab.

După aceasta, Olanda a intensificat presiunea, având o mare ocazie de a înscrie, dar Radu Drăgușin a respins în ultimul moment.

În minutul 44, o nouă eroare, de data aceasta a lui Racovițan, a permis Olandei să aibă o altă mare șansă de gol.

Bilanțul confruntărilor anterioare între cele două echipe nu este favorabil României, care a câștigat o singură dată, în 2007, la Constanța. Olanda a câștigat 10 din cele 14 întâlniri, iar trei meciuri s-au terminat la egalitate.