Medvedev

Medvedev, eliminat în optimi la Roland Garros

În optimile turneului Roland Garros de luni, Daniil Medvedev a fost eliminat. Alex De Minaur (locul 11 ATP și cap de serie numărul 11) l-a învins pe rusul clasat pe locul 5 ATP și cap de serie numărul cinci pe zgura pariziană, într-un meci care a durat două ore și 46 de minute, anunță Hotnews.ro.

Meciul de luni a reprezentat doar a treia victorie a australianului în confruntările cu Medvedev, rusul conducând acum cu scorul de 6-3 în meciurile directe.

Prin această înfrângere, Daniil Medvedev pierde oportunitatea de a egala cel mai bun rezultat al său la Roland Garros, și anume atingerea sferturilor de finală în 2021.

Pentru Alex De Minaur, accederea în sferturile de finală ale Roland Garros reprezintă egalarea celei mai bune performanțe a sa în turneele de Grand Slam.

Australianul a mai jucat în sferturile de finală la US Open în anul 2020. În sferturile de finală, De Minaur se va confrunta cu învingătorul meciului dintre Alexander Zverev (locul 4 ATP) și Holger Rune (locul 13 ATP).